Αστέρας Τρίπολης - Gençlerbirliği 3-1

Φιλική νίκη του Αστέρα επί της Gençlerbirliği στην Ολλανδία με 3-1
Ο Αστέρας ολοκλήρωσε τις φιλικές αναμετρήσεις στην Ολλανδία με νίκη 3-1 κόντρα στην τουρκική Gençlerbirliği. Η ομάδα της Τρίπολης προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με γκολ του Καλτσά (από ασίστ του Νίκου Ιωαννίδη). Ο δεύτερος, στο 10' της αναμέτρησης, έκανε το 2-0 με προσποίηση και όμορφο τελείωμα, ενώ η κυριαρχία του Αστέρα μετουσιώθηκε σε ακόμα ένα τέρμα, αυτή την φορά, με πλασέ του Κώστα Γιαννούλη στο 17ο λεπτό. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 3-0. Στο δεύτερο ημίχρονο η Gençlerbirliği κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 3-1 στο 63' με τον Μάκη Χάβο να προχωρά σε αλλαγές και δοκιμές θέλοντας να δώσει χρόνο συμμετοχής σε πολλούς ποδοσφαιριστές. Ο Αστέρας Τρίπολης αποχαιρετά την Ολλανδία αύριο - Τετάρτη (03/08) με το απόλυτο των νικών στις τρεις φιλικές αναμετρήσεις.

Αστέρας Τρίπολης: Kosicky (56' Donnaroumma), Μπέρτος (85' Igor), Γιαννούλης (85' Αssen), Κουρμπέλης (80' Sefil), Τριανταφυλλόπουλος, Hamdani (73' Τσουκαλάς), Δημούτσος (80' Nico), Καλτσάς (64' Stanisavljevic), Mazza (73' Κώτσιρας), Τσιλιανίδης (56' Chavez), Ιωαννίδης.