Basket League | Ολυμπιακός - Λαύριο 84-63 | Highlights

Ολυμπιακός - Λαύριο
Ο Ολυμπιακός επικράτησε στο ΣΕΦ του Λαυρίου με 84-63 για την 20ή αγωνιστική της Basket League 2023-2024. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 26-10 έβαλαν τις βάσεις για τη 18η φετινή τους νίκη, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 18-2.

Αντίθετα το Λαύριο υποχώρησε στο 7-13 και έχασε έδαφος στην κούρσα για την κατάληψη της 6ης θέσης στην κανονική περίοδο. Ο Άλεκ Πίτερς με 20 πόντους συν 4 ριμπάουντ και ο Κώστας Παπανικολάου με 19 πόντους και επιπλέον 4 ριμπάουντ συν 4 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές που είχαν ακόμη τον Κάναν με 13 πόντους.

Για την ομάδα του Λαυρίου ο Μάρκους Θόρντον ήταν ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων καθώς πέτυχε 13, ενώ από 9 (πόντους) προσέθεσαν ο Τζάκσον και ο Χόχλερ.