Super League | ΑΕΚ - Αστέρας Τρίπολης 4-2 | Highlights

ΑΕΚ
Η ΑΕΚ επικράτησε 4-2 τον Αστέρα Τρίπολης στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας σε αναμέτρηση της 21ης αγωνιστικής της Super League 2023-2024. Ο Έκι Πόνσε ήταν ο πρωταγωνιστής για τρίτο συνεχόμενο αγώνα, καθώς έβαλε την σφραγίδα του στο γρήγορο προβάδισμα της ΑΕΚ με δύο κεφαλιές στο 25ο (μετά από κόντρα στο κεφάλι του Τζουκάνιβιτς) από κόρνερ του Μάνταλου και στο 27ο λεπτό από σέντρα του Νίκλας Ελίασον.

Ο τελευταίος είχε "εμπλοκή" και στο 3-0 στο 43ο λεπτό, αφού την δική του σέντρα προσπάθησε να διώξει ο Ερβιν Τζουκάνοβιτς και έστειλε την μπάλα, άθελά του, στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο Χουλιάν Μπαρτόλο μείωσε σε 3-1 με πέναλτι (μετά από χέρι του Μήτογλου) στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όμως ήρθε από τον πάγκο ο Λιβάι Γκαρσία για να "κλειδώσει" την νίκη για την ΑΕΚ με το 4-1 στο 76ο λεπτό. Το σκορ έκλεισε ο Χουάν Μιριτέγιο στο 90'.

Το ντεμπούτο του με την φανέλα της ΑΕΚ πραγματοποίησε ο Ρόμπερτ Λιουμπιτσιτς, ο οποίος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 78ο λεπτό αντικαθιστώντας τον Πέτρο Μάνταλο.