UEFA Europa League | ΑΕΚ - Ajax 1-1 | Highlights

ΑΕΚ - Ajax
Η ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1, 75' Vida / 30' Bergwijn) με τον Άγιαξ στην Νέα Φιλαδέλφεια σε αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του UEFA Europa League 2023-2024.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με ένα πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Στίβεν Μπεργκβάιν, η ΑΕΚ πίεσε και απάντησε με την κεφαλιά του Ντομαγκόι Βίντα στο 75ο λεπτό μετά την σέντρα του Νόρντιν Αμραμπατ.

Θα μπορούσε μάλιστα να έχει κάνει και την πλήρη ανατροπή αν ο τερματοφύλακας του Άγιαξ, Τζέι Γκόρτερ, δεν σταματούσε τον Γενς Γιόνσον σε ανεπανάληπτο τετ α τετ στο 90ο λεπτό.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου η Μαρσέιγ και η Μπράιτον αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2 στην Μασσαλία. Πάντα πρώτη η ΑΕΚ με τέσσερις βαθμούς, έναντι 2 των Άγιαξ και Μαρσέιγ και 1 της Μπράιτον.