Header Ads

Header ADS

Σαχτάρ Ντόνετσκ - ΑΕΚ 0-5 (+ 0-2) | Highlights

ΑΕΚ
Νίκη με γκολ και θέαμα συνδύασε η ΑΕΚ στο τρίτο της φιλικό κατά το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της, απέναντι στην Σαχτάρ Ντόνετσκ, της οποίας επιβλήθηκε με 5-0. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα είχε σε μεγάλα κέφια τον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ, σκοράροντας στο 12o, στο 40o και στο 65o λεπτό!

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με δύο γκολ ο Ζίνι στο 83' με κεφαλιά και στο 86' με πλασέ. Νικήτρια και στο δεύτερο φιλικό της ημέρας αναδείχθηκε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε της Σαχτάρ Ντόνετσκ Β με 2-0, παρά το γεγονός ότι έπαιξε σχεδόν σε όλο το ματς με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κώστα Γαλανόπουλου στο 9ο λεπτό.

Τα γκολ που έκριναν την αναμέτρηση (η οποία είχε διάρκεια δύο 35λεπτα) πέτυχαν ο Θεοδόσης Μαχαίρας με εντυπωσιακό σουτ στο 34' και ο Βένταντ Ραντόνια με κοντινό πλασέ στο 58', ενώ ο Μιχάλης Κοσίδης σκόραρε δύο φορές (και είχε ισάριθμα δοκάρια), αλλά αμφότερες είδε το γκολ του να ακυρώνεται.