Το παρελθόν της ΑΕΚ με Ρωσικές ομάδες

Επτά φορές έχει αναμετρηθεί στο παρελθόν η ΑΕΚ με Ρωσικές ομάδες, αλλά ποτέ με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Ξεκίνησε με δύο μεγάλες προκρίσεις επί Ντιναμό Μόσχας και Σπαρτάκ Μόσχας, ακολούθησε η μεγάλη χαμένη ευκαιρία στον προημιτελικό του Κυπέλλου Κυπελλούχων, όταν η Ελληνική ομάδα αποκλείστηκε με γκολ στο τελευταίο λεπτό από την Λοκομοτίβ Μόσχας, ενώ την οκταετία 2004-12 υπήρξαν άλλες τέσσερις αναμετρήσεις της ΑΕΚ με Ρωσικές ομάδες σε Κύπελλο ΟΥΕΦΑ και στο Europa League, χωρίς καμία Ελληνική νίκη ή πρόκριση σε φάσεις νοκ-άουτ ή ομίλων.

Η αρχή έγινε το 1976, όταν η Ντιναμό ήταν το πρώτο "θύμα" της ΑΕΚ στη μεγάλη πορεία της μέχρι τα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ 1976-77. Δεκαπέντε χρόνια αργότερα, για την ίδια διοργάνωση, η ΑΕΚ πήρε την μεγάλη πρόκριση επί της Σπαρτάκ, ανατρέποντας το εις βάρος της στο ημίχρονο με το τελικό 2-1 (στην φωτογραφία η φάση του γκολ της νίκης από τον Βασίλη Δημητριάδη) Το 1998, η ήττα με 2-1 στη Μόσχα από την Λοκομοτίβ σήμανε τον αποκλεισμό στα προημιτελικά του Κυπελλούχων.
>
Τα τελευταία χρόνια, η ΑΕΚ έχει αντιμετωπίσει άλλη μια φορά την Λοκομοτίβ και τρεις την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης. Οι αγώνες με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα είναι οι πρώτοι με αντίπαλο τνη συγκεκριμένη ομάδα και οι πρώτοι σε επίπεδο Κυπέλλου Πρωταθλητριών / Champions League με Ρωσική ομάδα. Αναλυτικά το παρελθόν του "δικεφάλου" με Ρωσικές ομάδες όπως το παρουσιάζει η επίσημη ιστοσελίδα της ΠΑΕ ΑΕΚ: