Ξάνθη - ΑΕΛ 1-0 (video)

Νικηφόρο ήταν το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της Ξάνθης για το 2016. Η Ξανθιώτικη ομάδα επικράτησε και επί της Λάρισας (1-0) διευρύνοντας για 6ο διαδοχικό παιχνίδι το αήττητο σερί της σε πρωτάθλημα και κύπελλο και αγνοώντας την ήττα για 9 διαδοχικά ματς στην Super League.

Παράλληλα, οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου έφτασαν στους 19 βαθμούς με την 3η νίκη στα τρία τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος. Το τελικό 1-0 διαμορφώθηκε από το τέρμα του Βασιλακάκη στο 50ο λεπτό. Στις καλύτερες φάσεις του αγώνα, στο 10' το σουτ του Τριάδη πέρασε άουτ όπως και οι προσπάθειες του Λουσέρο στο 21', του Ντε Λούκας (με καλές προϋποθέσεις) στο 23' και του Λάζιτς στο 40'.

Το πρώτο ημίχρονο -που δεν είχε πολλές φάσεις- έκλεισε με την κεφαλιά του Γιουνές μετά την σέντρα του Λάζιτς, η οποία δεν βρήκε στόχο. Στο 48' το σουτ του Λάζιτς μπλόκαρε ο τερματοφύλακας, ενώ στο 50' έγινε το 1-0. Ο Τριάδης έκανε την σέντρα και ο Βασιλακάκης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Στο 53' το σουτ του Βασιλακάκη πέρασε άουτ. Στο 57' η κεφαλιά του Ναζλίδη δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 59' την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Λισγάρα. Στο 73' το σουτ του Γιουνές πέρασε λίγο άουτ. Στο 75' την κεφαλιά του Γκόλια μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς. Στο 91' το σουτ του Λαμπρόπουλου πέρασε άουτ.

Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης Ξάνθη - ΑΕΛ 1-0
Διοργάνωση: Super League
Σεζόν: 2016-2017