Αστάνα - Ολυμπιακός 1-1 (video)

Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης Αστάνα - Ολυμπιακός 1-1
Ισόπαλος με 1-1 ο Ολυμπιακός στο Καζακστάν όπου φιλοξενήθηκε από την Αστάνα για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του UEFA Europa League. Το αποτέλεσμα χαρακτηρίζεται θετικό και τον φέρνει ακόμα πιο κοντά στον στόχο, δηλαδή την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Σ' ένα ακόμα Ευρωπαϊκό ματς ο Ολυμπιακός αγωνίσθηκε με ποδοσφαιριστές από την ακαδημία.

Στην βασική ενδεκάδα ήταν ο Μανθάτης με τον Ρέτσο, ενώ στο φινάλε χρησιμοποιήθηκε ως αλλαγή και ο Ανδρούτσος. Η Αστάνα αιφνιδίασε και βρέθηκε να προηγείται μόλις στο 8ο λεπτό με γκολ του Ντεσπότοβιτς. Ο Ολυμπιακός πλησίασε την ισοφάριση στο 21' με τον Καρντόσο, έκανε το 1-1 στο 29' με κεφαλιά του Σεμπά. Στο 85ο λεπτό το σουτ του Μάρτινς σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Διοργάνωση: Europa League
Σεζόν: 2016-2017
Φάση: 1η (ομίλων)