Header Ads

Header ADS

Eurobasket 2013: Ελλάδα - Φινλανδία 77-86

Η άμυνα ήταν αυτή που προβλημάτισε από τα πρώτα λεπτά την Εθνική Ελλάδας. Σχεδόν από το τζάμπολ η Φινλανδία έβρισκε τον τρόπο να φτάσει στο καλάθι σχετικά εύκολα, έχοντας ως σύμμαχό της και την ευστοχία στα σουτ τριών πόντων. Προηγήθηκε 0-4 (1) και 2-6 (145). Πρίντεζης, Ζήσης και Σπανούλης οδήγησαν την αντεπίθεση, διαμορφώ- νοντας το 12-8 (415).

Η Ελλάδα έδειξε να διατηρεί τον έλεγχο, έμεινε στο +6 (16-10, 626), κράτησε το προβάδισμα (23-22, 10), αλλά δεν μπόρεσε να συνεχίσει στο ίδιο μονοπάτι και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μετά το 28-22 (1246) στο οποίο οδήγησαν Μπράμος και Περπέρογλου και το 30-23 που σφράγισε ο Ζήσης, η ελληνική ομάδα έδειξε να έχει και πάλι προβλήματα στην άμυνα, την ώρα η Φινλανδία βελτίωνε τη δική της. Το αποτέλεσμα ήταν να μειώσει στον έναν πόντο (30-29, 1640) και στη συνέχει να προηγηθεί (33-35, 19), κλείνοντας μάλιστα το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη (35-36).

Η εικόνα δεν άλλαξε προς το καλύτερο για την ελληνική ομάδα. Έγινε ακριβώς το αντίθετο. Η Φινλανδία πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, η Ελλάδα βρέθηκε να κυνηγά, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά.

Οι αντίπαλοί μας βρήκαν ρυθμό, έπαιξαν άμυνα στα όρια του φάουλ, προηγήθηκαν με οχτώ πόντους (37-45, 25), ανέβασαν τη διαφορά στους εννέα (39-48, 26) και στο +10 με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου (47-57). Οι Έλληνες παίκτες προσπάθησαν, μείωσαν στους έξι (53-59, 3250), χρησιμοποίησαν τα φάουλ και κάποιες ατομικές ενέργειες, αλλά η πλάστιγγα είχε γείρει οριστικά προς το μέρος της Φινλανδίας που έφτασε στο +12 (62-74, 3736) και τελικά πήρε και τη νίκη με το τελικό 77-86.

Διαιτητές: Ρόμπερτ Λοτερμόζερ (Γερμανία), Άντεμιρ Ζουράποβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Σέφι Σέμες (Ισραήλ)

Δεκάλεπτα: 23-22, 35-36, 47-57, 77-86

Ελλάδα (Τρινκιέρι): Σλούκας 4 (3ρ), Μπουρούσης 6 (4ρ), Ζήσης 19 (3 α), Σπανούλης 17 (3 α), Περπέρογλου 4 (3 α), Φώτσης, Παπανικολάου 2, Μαυροκεφαλίδης 10 (7ρ), Καϊμακόγλου 6 (5ρ), Μπράμος 4, Πρίντεζης 5 (4ρ)

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 7, Νίκιλα, Μουουρίνεν 15, Χαφ 13, Λι 4, Σαλίν 1, Κότι 14, Κόπονεν 29, Χαανπα 1, Μότολα, Αχόνεν 2, Ράνικο