Header Ads

Header ADS

Eurobasket 2013: Ελλάδα - Ιταλία 72-81

Η Ελλάδα γνώρισε την πρώτη ήττα στο Ευρωμπάσκετ 2013. Η Ιταλία ήταν αυτή που επιβλήθηκε 81-72 στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της διοργάνωσης στο Κόπερ, παραμένοντας αήττητη. Η ελληνική ομάδα αγωνίστηκε και σήμερα χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος έμεινε τραυματίας (διάστρεμμα) στον πάγκο. Ο αγώνας είχε το χαρακτήρα ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος του.

Είναι ενδεικτικό ότι το προβάδισμα άλλαξε χέρια 14 φορές, ενώ σημειώθηκαν 7 ισοπαλίες, με τους Ιταλούς να έχουν τον πρώτο λόγο στο παρκέ για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Η Ελλάδα πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν προηγήθηκε 33-27 (1715) και 35-29 (1850) με τους ατζούρι ωστόσο να μαζεύουν τη διαφορά λίγο πριν οι δύο ομάδες κατευθυνθούν στα αποδυτήρια (38-36).

Το τρίτο δεκάλεπτο η μάχη για το ποια από τις δύο ομάδες θα κρατήσει τα ηνία, έδωσε τον πρώτο λόγο στην Ιταλία. Το 45-42 (2135) έγινε 45-51 (2513) με ένα 9-0 με τη διαφορά να φτάνει και σε διψήφια τιμή για πρώτη φορά λίγο αργότερα (51-61, 2815). Το τέταρτο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα προσπάθησε να επιστρέψει με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Νίκο Ζήση, ο οποίος σημείωσε 14 από τους 16 πόντους της Ελλάδας στο διάστημα αυτό, παίρνοντας και 2/2 βολές από τον Κώστα Παπανικολάου.

Με σουτ του Ζήση η ελληνική ομάδα ισοφάρισε (70-70, 3440), αλλά οι Ιταλοί κατάφεραν με τον δικό τους πρωταγωνιστή, τον Μάρκο Μπελινέλι, αλλά και ένα καθοριστικό σουτ από τον Αλεσάντρο Τζεντίλε να ξεφύγουν και πάλι (70-76, 3845). Οι Έλληνες παίκτες ήταν άστοχοι στα επτά τελευταία εντός πεδιάς σουτ που επιχείρησαν και η σκουάντρα ατζούρα πανηγύρισε τη νίκη με το τελικό 72-81 και μπροστά σε χιλιάδες φίλους τους, που είχαν γεμίσει το γήπεδο.

Διαιτητές: Ίλια Μπελόσεβιτς (Σερβία), Ρενό Γκέλερ (Βέλγιο), Σεργκέι Ζάστσουκ (Ουκρανία)

Δεκάλεπτα: 16-16, 38-36, 56-63, 72-81

Ελλάδα (Τρινκιέρι): Σλούκας 5 (4 α), Μπουρούσης 11, Ζήσης 16 (3ρ,4 α), Περπέρογλου 12, Φώτσης 2 (5ρ), Παπανικολάου 11 (3ρ), Μαυροκεφαλίδης 2, Καϊμακόγλου 6 (4ρ), Μπράμος (3ρ), Πρίντεζης 7 (3ρ)

Ιταλία (Πιανιτζιάνι): Αραντόρι 8, Τζεντίλε 16, Ροσέλι, Βιτάλι, Ποέτα 2, Μέλι, Μπελινέλι 23, Ντίνερ, Κουζιν 4, Ντατόμε 19, Μάγκρο, Τσιντσιαρίνι 9